Image
Image
Image
Image

اریگامی چیست

اریگامی چیست؟
هنری است که در آن خوب دیدن، تمرکز ذهن و بکارگیری ظرافت دستان بسیار مهم و مورد توجه است. هدف این هنر خلق طرح های جالب با کاغذ به کمک تاهای هندسی است و به نوعی پرورش و هماهنگی ذهن و دست می باشد.
 
به قول تاكتوشي نوجيما مدرس دانشگاه كيوتو و استاد اريگامي تئوري اريگامي را مي توانيم براي همه چيز استفاده كنيم چونكه همه جا هست. (اُري) به معني با انديشه تا دادن و (گامي) به معني کاغذ است.ترکيب آنها با يکديگر کلمه اريگامي را مي سازد. بنابراين اريگامي هنر و انديشه ي تا دادن کاغذ (يا صفحاتي از جنس پلاستيک ، فلز و مواد ديگر) براي خلق شکل هاي مختلف ، مي باشد به طور کلي، اين طرحها با يک برگ کاغذ مربع شکل آغاز مي‌شود، که هر روي آن ممکن است به رنگ متفاوتي باشد و بدون بريدن کاغذ ادامه مي‌يابد.
 
اين شکل ها تعداد زيادي ازحيوانات ، پرندگان ، ماهي ها،وسايل بازي، وسايل دکوري، شکل هاي هندسي و اشکالي در ارتباط با گرافيک ، معماري ، صنعت و ... را شامل مي شوند.

 

فایده و کاربردهای اریگامی

فایده و کاربردهای اریگامی
 ایجاد ارتباط عاطفی
گسترش صلح ودوستی
حل مسائل علمی و ذهنی
رشد نظم و ترتیب بهتر در کارها
 افزایش مهارت دست ها
 هماهنگی اندیشه و عمل
تمرکز حواس
رشد خلاقیت و کارایی افراد
کمک به ساخت الگوهای هنری و صنعتی
ایجاد علاقه به ساخت شکل ها و مدلهای اریگامی و ترجیح دادن آن به انجام بعضی بازی های کامپیوتری و دیدن بعضی برنامه های تلویزیونی


موشک کاغذی

یكی از جذاب ترین پدیده ها برای بشر پرواز بوده است. « مشهور ترین و كهن ترین افسانه ای كه از روزگاران باستان درباره‌ی پرواز بر جای مانده است از مردمانی است كه شاید بیش از 2500 سال پیش در یونان می زیسته اند. در این افسانه آمده است كه مخترعی هنرمند و هوشیار به نام دایدالوس و پسرش ایكاروس در جزیره ای نزدیك كرت زندانی بوده اند. كرت جزیره ای است نزدیك كرانه های جنوب شرقی یونان در شمال دریای مدیترانه. دایدالوس برای رهایی از این جزیره قایقی در اختیار نداشت و به فكر افتاد كه با ساختن بال همانند پرندگان پرواز كند. برای این كار قابی سبك و بال مانند از چوب ساخت. آن را با موم اندود و بر سراسر موم ها پر پرندگان نشاند. دایدالوس و پسرش با این بال ها به پرواز در آمدند. دایدالوس به جزیره ی سیسیل در جنوب ایتالیای امروزی كه 805 كیلومتر دور از كرت بود رسید. ولی ایكاروس خوشحال از لذت پرواز بالاتر و بالاتر رفت و به خورشید نزدیك شدگرمای خورشید موم ها را آب كرد. پرها از بال ها جدا شد و فرو ریخت و ایكاروس بر زمین افتاد و كشته شد. البته این افسانه رویایی بیش نیست. هیچ بالی حتی اگر مانند بال پرندگان از پر ساخته شده باشد به تنهایی نمی تواند انسان را به پرواز در آورد. برای بال زدن و به پرواز در آمدن بدن سنگین ماهیچه ها نیز باید بسیار نیرومند باشند. هر چه پرنده سنگین تر باشد ماهیچه های نیرومندتر نیاز دارد تا بتواند پرواز كند. با این همه سنگین ترین پرنده ای كه می تواند پرواز كند فقط در حدود 22 كیلوگرم وزن دارد .
 
 
در این بحث ما به دنبال اشیای سنگین نیستیم بلكه می‌خواهیم پرواز موشك كاغذی را مورد بررسی قرار داده و با فهم حدودی آن به قدرت ساخت بهتر موشك های كاغذی برسیم.
 
با یكی از ورقه های A4 یك موشك كاغذی به صورت دلخواه بسازید و آن را پرت كنید. به نظر شما چه عواملی بر مسیر حركت موشك اثر می گذارد؟
- شكل هندسی موشك كاغذی: شكل بال ها / شكل دم / مساحت بال ها و...
- اندازه ی نیرویی كه با آن موشك كاغذی را پرت می كنیم.
- زاویه ای كه موشك كاغذی در هنگام پرتاب نسبت به افق می سازد.
- نوع كاغذی كه موشك كاغذی را از آن ساخته ایم: جنس كاغذ / ضخامت كاغذ
- محلی از موشك كاغذی كه در هنگام پرتاب از آنجا موشك كاغذی را در دست گرفته ایم. (برای درک بهتر كافی است كه موشك كاغذی را یكبار از نوك گرفته و پرتاب كنید و یك بار از دم موشك. تا تفاوت را كاملاً احساس كنید) .
به موشک کاغذی با حالت متفکرانه نگاه کنید:
خوب مثل اینكه كار پیچیده شد. باید كاری كنیم تا قدری مسئله ساده تر شود. برای این منظور می توانیم این كار را انجام دهیم : موشك كاغذی را كاملاً مچاله كرده تا به شكل یك گوی كاغذی در آید. سپس آن گوی كاغذی را پرتاب كنید.
 
اصول پرواز
در این قسمت توضیح بسیار ساده ای از اصول پرواز را ارائه می‌دهیم:
فهمیدن اینکه موشک کاغذی شما چه طور پرواز می کند قدمی است در راه اینکه موشک کاغذی شما بهتر پرواز کند.چهار نیروی اصلی وجود دارد که پرواز موشک را کنترل می کند(یا هر نوع هواپیمایی را). این چهار نیرو عبارتند از:
 
 
نیروی بالابر، نیرویی است که هواپیما را در مقابل نیروی جاذبه به سمت بالا هل می دهد.
نیروی پسا، نیروی مقاومت هواست که در مقابل حرکت رو به جلوی هواپیما عمل می کند.
نیروی جاذبه، نیرویی است که هواپیما را به سمت زمین می کشد.
و در نهایت نیروی رانش، نیرویی است که هوپیما را در میان هوا می راند که با نیروی پسا مقابله می کند. نیروی رانش توسط ملخ هواپیما یا موتور جت تولید می شود. در موشک کاغذی این نیرو در اثر حرکت دست شما که موشک را پرتاب می کند تولید می شود.
تصویر اصول پایه پرواز را بر روی کامپیوتر نشان بدهید
.
در شکل 1 : مسیر پرواز Glidepath ، نیروی بالابر Liff ، نیروی پسا Drag ، نیروی جاذبه Gravity ، مرکز گرانش Center of gravity در شکل 2 : تغییر مسیر دادن Yaw ، محور عمودی Vertical axis
 
شکل 3 : چرخیدن Roll ، محور طولی Longitudinal axis
انرژی جنبشی حاصل از نیروی رانش که توسط دست شما تولید شده باعث حرکت موشک کاغذی در مسیر مطلوب شما می شود. که این حرکت با نیروی مقاومت هوا – نیروی پسا – رو به بالا می شود. نیروی بالابر بر روی موشک کاغذی ، ابتدا بیش‌تر از نیروی جاذبه است که باعث بالا رفتن موشک کاغذی می شود. به مرور که انرژی جنبشی کاهش می یابد نیروی جاذبه بر نیروی بالابر غلبه می کند و در نتیجه موشک کاغذی به سمت زمین می آید. نیروی بالابر در اثر افت فشار هوای سطح منحنی شکل بالایی است، هنگامی که هوا بر روی بال جریان می یابد، سرعت آن افزایش می یابد و این افزایش سرعت باعث کاهش فشار می گردد (اثر برنولی).
 
هوای زیر بال در فشار معمولی باقی می‌ماند. بنابراین بال فقط می تواند به سمت بالا حرکت کند. حفظ تعادل و کنترل هواپیما موضوع مهم دیگری است که باید به آن توجه کرد.
هواپیما دارای سه حرکت پایه است: تغییر مسیر دادن، چرخیدن، تاب خوردن. هواپیما هر یک از این حرکات را حول یک محور فرضی که از مرکز گرانش عبور می کند انجام می دهد.
همان طور که می بینیم تغییر مسیر دادن، حرکت هواپیما حول محور عمودی آن است که باعث می شود دهانه هواپیما حول محور طولی آن باشد که باعث می شود یک بال پایین تر از بال دیگر قرار گیرد
موشک کاغذی دارای کنترل کننده های زیادی است که با کمک آن ها موشک کاغذی می تواند مسیری که دلخواه شماست را بپیماید.
برخی از این کنترل کنننده ها عبارتند از: باله دم، باله بال ، سکان، سکان افقی ، شهپر و ... که در جلسات بعد به برخی از آن ها می پردازیم.
درباره کنترل کننده ها: کنترل کننده ها ابزاری هستند که در سه حرکتی که شرح آن داده شده تغییر ایجاد می کنند و بنابراین با به کار بردن مناسب آن ها و ایجاد شرایط مطلوب در سه حرکت هواپیما باعث کنترل مسیر هواپیما می گردند.
 
 

فیلم های آموزشی برج های کاغذی

فیلم های زیر توضیحات کلی و مقدماتی در مورد ساخت موشک های کاغذی توسط استاد رامتین خزلی  است
لازم به ذکر است که برای شرکت در جشنواره دیدن این فیلم های آموزشی کمک بسزایی در موفقیت شما خواهد داشت.

فیلم های آموزشی موشکهای کاغذی

فیلم های زیر توضیحات کلی و مقدماتی در مورد ساخت برج های کاغذی توسط استاد علیرضا تقی زاده است
لازم به ذکر است که برای شرکت در جشنواره دیدن این فیلم های آموزشی کمک بسزایی در موفقیت شما خواهد داشت.